WYBIERZ ŚWIADOMIE

wpis w: Aktualności | 0

Szkolne Koło Dziennikarskie „Czwarte Pióro”

Drogie maturzystki i drodzy maturzyści, zapewne najbardziej absorbującym tematem w tym roku szkolnym jest dla was matura. To zrozumiałe, ale w międzyczasie czekają Was też inne ważne wydarzenia – między innymi wybory, które odbędą się już 15 października i dla większości z was będą pierwszym głosowaniem w życiu.

Pewnie nie wszyscy interesujecie się polityką, a może dla części z was wydaje się ona nudna i niezrozumiała, ale faktem jest, że politycy mają wpływ na nasze codzienne życie – oni stanowią prawo i to od nich zależy na co będą przeznaczone pieniądze z budżetu państwa.

 

W telewizji wszyscy mówią jak ważne jest, żebyśmy poszli na wybory, że nasz każdy głos ma znaczenie i że, jeżeli nie zagłosujemy – to nie mamy prawa narzekać. Ale skad mamy wiedzieć na kogo zagłosować skoro wcześniej się tym nie interesowaliśmy? Czy kierowanie się zdaniem innych – znajomych, rodziców, osób z telewizji jest dobrym wyborem?

Chciałabym przypomnieć wam, że jest kilka rzeczy, które możemy zrobić, żeby dokonać świadomego wyboru.

Pamiętajcie, że każda partia polityczna ma swój program, który możecie zobaczyć na oficjalnej stronie tego ugrupowania. Na stronie sejm.gov.pl możecie zobaczyć ustawy i projekty ustaw złożone przez klub czy koła parlamentarne, również te ,którym nie został nadany nr druku. Serdecznie zachęcam do zapoznania z tą stroną. Ponadto zachęcam was do skorzystania z Latarnika Wyborczego, który pomoże porównać wasze poglądy z deklaracjami poszczególnych partii. Mam nadzieję , że te informacje pomogą Wam dokonać świadomego wyboru.

Tekst: Agnieszka

Grafiki: Nadia S.

Podąrzaj Natalia Lewandowska:

Ostatnie wpisy