SIŁA NIE MUSI OZNACZAĆ PRZEMOCY!

Szkolne Koło Dziennikarskie „Czwarte Pióro”

„Przewaga wykorzystywana w celu narzucenia komuś swojej woli, wymuszenia czegoś na kimś” – tak brzmi definicja słowa przemoc w słowniku języka polskiego. Mimo że to pojęcie zostało trafnie wyjaśnione przez specjalistów, to każdy z nas w swoim życiu doświadczył własnej „definicji” tego słowa. Najbardziej nam znaną i kojarzoną formą przemocy jest przemoc fizyczna. Jest to forma agresji, obejmującą stosowanie siły fizycznej, a także innych działań, które mają na celu zadanie bólu bądź uszkodzenia ciała drugiej osoby. Równie często spotykamy przemoc psychiczną, która jest dość popularna w naszym społeczeństwie. Jest to agresja, która obejmuje zachowania, mające na celu osłabienie, kontrolowanie oraz manipulowanie inną osobą. Oprócz tych dwóch niestety pojawia się również przemoc na tle seksualnym. Dla większości jest jednym z najbardziej rażących i szkodliwych aktów przemocy. Przy tej formie przemocy nie liczy się płeć, wiek, rasa czy też status społeczny. Oprawcą może być obcy, jaki i dobrze znany nam człowiek. Naruszona jest prywatność, godność i podstawowe prawa ofiary.

Choć są to trzy najbardziej znane formy przemocy, zapominamy, że do tej kategorii również zaliczymy nietolerancję – czyli tzw. przemoc kulturową. Często jej tłem jest rasa, ale również może dotyczyć poglądów, czy wierzeń. Spotykamy się również z najczęstszym i najbardziej zapomnianym rodzajem przemoc w rodzinie – jest nią przemoc ekonomiczna. Ten akt agresji opiera się na sytuacji, w której jedna osoba kontroluje finanse i nie pozwala na swobodne korzystanie z pieniędzy przez drugą osobę. Często oprawca zmusza swoją ofiarę do wykonywania określonych działań i grozi jej odebraniem środków do życia.

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się co popycha człowieka do przemocy, co zmienia go w kata? Niejednokrotnie, patrząc na oprawców, widzimy zepsutego człowieka, potwora bez sumienia i empatii. Jan Guillou napisał „Przemoc tkwi w głowach ludzi, a nie w zaciśniętych pięściach”. Cytat ten może pomóc znaleźć odpowiedź na to pytanie. Ludzie, którzy mają „bałagan” w głowie często odczuwają bezsilności, mają niskie poczucie własnej wartości, a nawet czują się słabi i wierzą, że nie podołają presji społeczeństwa. Są to ludzie, którzy sami wcześniej doświadczyli przemocy i pragną odzyskać poczucie kontroli i władzy. Wierzą, że przemocą są w stanie osiągnąć każdy swój cel, ponieważ życie nauczyło ich, że liczy się siła, co owocuje tym, że kat sam staje się swoją ofiarą.

Przemoc jest palącym problem w szkole. Zgodnie z danymi UNICEF na całym świecie 1 na 3 dzieci przyznaje się do bycia dręczonym, a 3 na 10 do bycia oprawcą. Aby móc zaprzestać rozprzestrzeniania się przemocy należy wpoić ludziom, że siła nie musi oznaczać przemocy, a przemoc nie oznacza siły. Nasze społeczeństwo musi nauczyć się radzić sobie z problemami natury psychicznej i odrzucić w kąt powszechne ignorowanie problemów psychicznych. Ważne jest wczesne kształtowanie umiejętności interpersonalnych, także uczenie tolerancji, aby uniknąć wczesnej przemocy. Należy pamiętać, że każdy z nas może doświadczyć przemocy i w takich przypadkach dajmy wsparcie i zrozumienie tej osobie. Natomiast jeśli Ty jesteś ofiarą przemocy, nie wahaj się i skorzystaj z pomocy. Porozmawiaj o tym z rodzicami, wychowawcą czy zgłoś się do pedagoga. Możesz także szukać wsparcia pod numerem 720 720 020 oraz jeśli jesteś osobą niepełnoletnią możesz skorzystać z telefonu zaufania dzieci i młodzieży – 116 111 lub z Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 121 212. Pamiętaj prawo jest po twojej stronie!

Nie wypierajmy się naszego człowieczeństwa, reagujmy, bądźmy empatyczni i nie zapominajmy o Międzynarodowym dniu bez przemocy, a co najważniejsze – celebrujemy go codziennie.

Obca Rosalia

Podąrzaj Natalia Lewandowska:

Ostatnie wpisy