List otwarty

wpis w: Aktualności | 0

 

 

Włocławek 09.10.2020 r.

LIST OTWARTY

Droga Młodzieży!

W tym liście chciałbym zwrócić Waszą uwagę na postać patrona szkoły, ponieważ w  przyszłym roku 2021 będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Świat potrzebuje autorytetów! Młodzież potrzebuje autorytetów! Zwyczaj nadawania imienia instytucjom, szczególnie szkołom, wpisuje się w realizację tej wychowawczej idei – wskazywania w osobie patrona szacunku do osiągnięć wybitnych osobowości, hołdowania uniwersalnym wartościom, a przede wszystkim czerpania z dziedzictwa jednostek budzących powszechny szacunek i uznanie.

Świadomi tego, pragniemy zachęcić Was do udziału w Akcji „Patron to nie tylko nalepka”. Dokonując wyboru szkoły dokonaliście także wyboru swego patrona. To swoistego rodzaju zobowiązanie, ale także naturalne dorastanie nie tyle w jego cieniu, co razem z nim.

Krzysztof Kamil Baczyński, którego imię dumnie nosi IV LO we Włocławku, był naszym rówieśnikiem, a oddając swe życie za wolność, rówieśnikiem młodzieży pozostał na zawsze. 100. rocznica urodzin tego wybitnego poety, żołnierza i powstańca przypadająca 22-ego dnia stycznia 2021 roku jest doskonałą okazją do podkreślenia roli, jaką winien w naszym uczniowskim życiu odgrywać patron szkoły. Patron to nie tylko nalepka czy odrealniona postać, z którą we współczesnym życiu trudno się utożsamić. Przecież nastoletni Krzysztof Kamil Baczyński miał takie same jak my marzenia, jak my pragnął kształcić się, podróżować po świecie, rozwijać swoje pasje, korzystać z dobrodziejstw cywilizacji, zawsze czuć się wolnym. Jego poświęcenie w czasach najstraszliwszej z wojen przyniosło wolność, z której my – współczesna młodzież – możemy korzystać i jej doświadczać. Patron to nie tylko nalepka. Patron to źródło inspiracji i kapitalny przykład na to, jak mądrze rozwijać swoje pasje, talenty, jak odnieść sukces i jak realizować swoje marzenia i postanowienia. Baczyński w wieku 18 lat powiedział: Będę poetą. W wieku zaledwie 23 lat przeszedł do historii jako jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich twórców. Jego nazwisko stawiane jest na równi ze Zbigniewem Herbertem i Wisławą Szymborską. Po jego twórczość sięgali najwybitniejsi polscy artyści od Ewy Demarczyk po Budkę Suflera. Nasz bohaterski poeta był mistrzem słowa. Idąc za jego przykładem, bądźmy odpowiedzialni za słowo, za to, co mówimy i co piszemy pod hasztagiem: Baczyński. Patron to nie tylko nalepka. Szkoła to nie tylko budynek. Włączmy się wspólnie w tę akcję i sami bądźmy inspiracją dla innych.

 

Antoni Czyżewski

Przewodniczący Rady Uczniowskiej

Samorządu Szkolnego IV LO we Włocławku