„NIE WALCZYMY O KWIATY” – CZYLI 8 MARCA WIDZIANY OKIEM KOBIETY

Szkolne Koło Dziennikarskie „Czwarte Pióro”

SKĄD WZIĘŁA SIĘ TA TRADYCJA?

Tego dnia sprzedawcy kwiatów, perfum i biżuterii mają ręce pełne roboty, bo przecież mężczyźni poszukują oryginalnych upominków dla kobiet, które są bliskie ich sercu. Mało kto jednak zastanawia się nad genezą tego święta. Skąd wziął się Dzień Kobiet i jaka idea pierwotnie mu przyświecała?

Niektórzy mogą pomyśleć, że święto to obchodzimy 8 marca, ponieważ kobiety to ósmy cud świata i oczywiście to prawda, a mimo to przez wieki kobiety zmagały się z poniżaniem czy byciem pomijanymi w podejmowaniu najważniejszych decyzji dotyczących ich losu.

Warto przypomnieć genezę tego święta, ponieważ ma ono głębszą historię i powiązane jest z traktowaniem kobiet na przestrzeni epok.

Jako początek obchodów tego dnia wskazuje się zwykle wydarzenia z 1909 r. Wówczas (choć 28 lutego, a nie 8 marca) Socjalistyczna Partia Ameryki zorganizowała w Nowym Jorku obchody Narodowego Dnia Kobiet. Według niektórych źródeł miały one upamiętniać strajk robotnic z 8 marca 1857 r., które manifestowały ze sloganem “Nie walczymy o kwiaty”, jednak część badaczy wskazuje, że teza ta nie ma solidnych podstaw.

Po drugiej Międzynarodowej Konferencji Socjalistycznej Kobiet w Kopenhadze w 1910 r. 98 kobiet z 17 krajów postanowiło zorganizować coroczne święto kobiet o charakterze międzynarodowym. Celem tego dnia było zwrócenie uwagi na zapewnienie prawa wyborczego dla kobiet i zwiększenia ich udziału w życiu politycznym. W Polce święto to było obchodzone po raz pierwszy w czasie I wojny światowej. Natomiast w 1918 r., wraz z powstaniem rządu Ignacego Daszyńskiego, kobiety po raz pierwszy otrzymały prawo do głosowania w wyborach.

JAK WYGLĄDAŁO ŻYCIE KOBIET PRZED WYWALCZENIEM PRAW?

Życie przed emancypacją było ciężkie i przede wszystkim niesprawiedliwe. Kobiety przez wieki były uważane za osoby, które powinny zajmować się domostwem, dziećmi i mężem, co więcej musiały często pracować na roli. W dawnych czasach nikt nie interesował się zdrowiem kobiet – zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Nic dziwnego, że rodziły od 4 do 8 dzieci w krótkich odstępach czasu, ale z powodu złych warunków materialnych cześć z nich była oddawana, a część potomstwa umierała, co oczywiście miało ogromny wpływ na psychikę i zdrowie fizyczne matek…

KIEDY KOBIETY ZACZĘŁY WALCZYĆ O SWOJE PRAWA?

Kobiety żyły na najniższym poziomie. Pod koniec XVIII wieku zaczęły się buntować. W tamtych czasach jedynie wdowy posiadały minimalną niezależność, natomiast żony podlegały mężom. Gdy wybuchła Rewolucja Francuska kobiety wykorzystały sytuację w kraju i zaczęły tworzyć różne związki, stowarzyszenia, mające na celu jednoczyć wszystkie kobiety z różnych klas. Uczestniczyły w protestach, debatowały w klubach i przyczyniły się do stopniowego „poluźniania łańcuchów”.

OTRZYMANIE PRAW

W końcu nastały sprawiedliwe czasy, a różnica płci zaczęła powoli się zacierać, choć oczywiście nie we wszystkich państwach. W 1920 roku kobiety zaczęły otrzymywać prawa – jako pierwsze równouprawnienie wywalczyły kobiety we Francji, później w Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Kobiety mogły w końcu udzielać się politycznie, udzielać się w życiu publicznym, uczęszczać do szkół wyższych.Wśród nich znalazły się niezwykłe kobiet, które dokonały przełomu: na przykład Maria Skłodowska-Curie, która otrzymała dwie nagrody Nobla, ponieważ przyczyniła się do rozwoju nauki.

ORGANIZACJA NARODÓW ZJEDNOCZONYCH A DZIEŃ KOBIET

Podpisana w 1945 roku Karta Narodów Zjednoczonych była pierwszym międzynarodowym dokumentem potwierdzającym zasadę równości kobiet i mężczyzn.

17 grudnia 1999 roku Zgromadzenie wyznaczyło dzień 25 listopada jako datę obchodów Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet i wezwało rządy by uświadomić opinię publiczną o skali tego problemu.

DZIEŃ KOBIET DZIŚ

Obecnie co roku 8. marca (lub w okolicach tego dnia) środowiska feministyczne organizują w naszym kraju manify, czyli demonstracje upominające się o prawa kobiet. Są to akcje poświęcone równemu traktowaniu kobiet i mężczyzn.

Większość osób traktuje Dzień Kobiet jako święto pań, podczas którego panowie obdarowują płeć piękną drobnymi upominkami; na przykład kwiatami bądź słodyczami.

Drodzy panowie, nie zapominajcie o korzeniach tego święta, pokażcie swoim ukochanym kobietom, że są dla was ważne. Miejcie na uwadze jaką drogę musiały przejść kolejne pokolenia kobiet, dlatego uczyńcie ten dzień wyjątkowym dla nich. Nie mam na myśli drogich prezentów, tylko pamięć i docenienie faktu, że jesteśmy, bo jak napisała Peggy Waide: ”Wszystkim kobietom od czasu do czasu należy się komplement”.Natomiast my drogie panie, pamiętajmy, że zawsze same możemy sprawić sobie wyjątkowy prezent. Życzę wam wszystkiego, czego sobie wymarzycie, miłości prawdziwej, lawiny uniesienia, róż bez kolców czy w portfelu sto dolców, uśmiechu na ustach i wszystkiego czego pragniecie. Dla naszych ukochanych kobiet.

Obca_Rosalia

Podąrzaj Natalia Lewandowska:

Ostatnie wpisy