Relacja z wycieczki do Wiednia i Pragi

W dniach od 12 do 14 grudnia 2023 r. odbyła się szkolna wycieczka do Wiednia i Pragi. Wypadła ona w okresie Adwentu i przypadła na czas bożonarodzeniowych Jarmarków co było główną atrakcją wyjazdu.

Należy wspomnieć, że Weihnachtsmarkt to tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy, organizowany corocznie w okresie Adwentu. Szukając początków tej tradycji odkrywamy, że sięga ona końca XIII wieku, kiedy to pierwsze tego rodzaju kiermasze pojawiły się w Austrii. Zwyczaj, niegdyś typowy wyłącznie dla państw niemieckojęzycznych, rozprzestrzenił się na niemal całą Europę. Współcześnie miasta prześcigają się pod względem przepychu dekoracji, bogactwa oferty stoisk, a nawet wysokości choinki. Podczas pobytu na jarmarku świątecznym można zaopatrzyć się w przepiękne ozdoby świąteczne, wyroby rękodzielnicze, pamiątki oraz rozmaite smakołyki. Naszym zranieniem te Wiedeńskie wypadają niesamowicie i czuć ducha świąt…

W balasku kolorowych świątecznych iluminacji zobaczyliśmy jeszcze z przewodnikiem wiedeńskim zabytki ringu – Opera, i, katedrę św. Szczepana, spacer po ogrodach Belwederu, Hundertwasser Haus, Prater, barokowy kościół św. Karola, pałac i ogrody Schönbrunn. Dodatkowo zwiedziliśmy: Muzeum Historii Sztuki, Hofburg z Muzeum Sis, wnętrza Pałacu Schönbrunnm, Muzeum Historii Naturalnej.

Trzeci dzień spędziliśmy w Pradze. A tam, spacer przez królewską dzielnicę Hradczany z katedrą św. Wita (ze zwiedzaniem wnętrz i Złotą Uliczką), przejście przez Malą Stranę do Mostu Karola – jednego z najpiękniejszych mostów Europy, zwiedzanie Starego Miasta z ratuszem i zegarem astronomicznym.

 

 

Podąrzaj Łukasz Dymkowski:

„Quia parvus error in principio magnus est in fine” - Mały błąd na początku dużym błędem jest na końcu.