1 LISTOPADA

wpis w: Aktualności | 0

1 listopada każdego roku jest okazją do wspomnień o naszych bliskich zmarłych. Jednak jest to także dobry czas na uczczenie pamięci osób zasłużonych dla naszej Ojczyzny, Miasta, wspólnoty lokalnej. W Baczyńskim staramy się o tą pamięć dbać, zachowywać dla potomnych i dlatego 30 października 2023 r. uczniowie klasy 1E wraz z Wychowawcą mgr Renatą Radgowską-Haor udali się do Kamienia Pamięci Poległych w latach 1830-63, znajdującego się na skraju lasu przy rondzie Falbanka. Klasa mundurowa zapaliła znicz przy Kamieniu Pamięci i uczciła chwilą ciszy pamięć poległych bohaterów.

W tym samym czasie inna delegacja Baczyńskiego udała się na Cmentarz Komunalny we Włocławku by uporządkować piękny zabytkowy nagrobek Izabeli Zbiegniewskiej, działaczki społecznej zasłużonej dla Włocławka.

Przedstawicielki Parlamentu Uczniowskiego wraz z opiekunem Parlamentu – mgr Moniką Dymkowską uporządkowały nagrobek i jego otoczenie oraz zapaliły znicz jako wyraz pamięci społeczności „Baczyńskiego” o bohaterstwie i zasługach tej zasłużonej dla Miasta Włocławianki. Nasza obecność na Cmentarzu Komunalnym okazała się także okazją do pomocy seniorom, którzy w tym dniu odwiedzali swoich bliskich – w końcu społeczność „Baczyńskiego” ma wielkie serce.

Pamiętając o naszym patronie i poległych za wolność ojczyzny przed Świętem Wszystkich Świętych i Dniem Zmarłych zapaliliśmy znicze przed pomnikami: Armii Krajowej i Szarych Szeregów w naszym mieście. To wyraz pamięci i hołdu złożonego Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu, jego towarzyszom broni i całemu pokoleniu, którego reprezentantem był wybitny poeta – żołnierz.