30-metrowa kartka świąteczna dla Prezydenta RP od uczniów z Baczyńskiego

wpis w: Aktualności | 0

21 grudnia 2018 roku okazał się dla społeczności Zespołu Szkół nr 4 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego we Włocławku wyjątkowym dniem, ponieważ mogliśmy osobiście przekazać Panu Andrzejowi Dudzie Prezydentowi Rzeczpospolitej Polskiej życzenia Bożonarodzeniowe.

Korzystając z okazji wręczyliśmy Panu Prezydentowi Medal Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz podziękowania za objecie Patronatem Narodowych obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Baczyńskim.

W czasie spotkania podkreśliliśmy, że Zespół Szkól nr 4 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego we Włocławku to szkoła, która od lat wprowadza niekonwencjonalne metody pielęgnowania polskich tradycji. Dbamy o to, aby nasi wychowankowie byli wrażliwi na historię i zwyczaje narodowe. Organizujemy szereg przedsięwzięć, które pomagają młodym zrozumieć dzieje naszego kraju oraz jego znaczenie dla historii Europy i świata. Staramy się wychowywać młodzież w duchu patriotyzmu, pokazując im jak ważną rolę odegrała nasza Ojczyzna w kształtowaniu oblicza współczesności. Jedną z wielu akcji, które zainicjowaliśmy, aby zrealizować to założenie jest wspólne (czyli przy zaangażowaniu całej społeczności szkolnej) przygotowywanie Najdłuższej Kartki Świątecznej w Polsce. Oczywiście nie mamy pewności, czy jest ona rzeczywiście najdłuższa, ale to nie pozbawia nas entuzjazmu, który towarzyszy powstawaniu tego dzieła już od trzech lat.


Pierwsza nasza kartka (długości 20 metrów) została wysłana w grudniu 2016 roku do Papieża Franciszka. Ojciec Święty wzruszył się naszą pomysłowością i w geście podziękowania przesłał nam specjalne osobiste błogosławieństwo dla szkoły. To dodało nam odwagi i w roku 2017 dostarczyliśmy nasze kolejne dzieło (tym razem było to 25 metrów) do Księdza Biskupa Wiesława Alojzego Meringa – Ordynariusza Diecezji Włocławskiej.


Obecnie, w grudniu 2018 roku, przygotowaliśmy świąteczną kartkę dla Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy. Społeczność uczniowska i nauczycielska „Baczyńskiego” wzruszona objęciem Prezydenckim Patronatem akcji „Tak świętowaliśmy 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości”, która odbyła się w naszej szkole 27 listopada 2018 roku, chce tą kartką wyrazić wdzięczność. Uroczystość przekazania nam flagi państwowej, odsłonięcia „Masztu Niepodległości” i zakopania kapsuły czasu, była niezwykle podniosłym wydarzeniem, które zainspirowało nas do wyrażenia naszych uczuć w taki artystyczny sposób.

Prace nad  trzecią kartką (dumne 30 metrów !) przebiegały w atmosferze szczególnego entuzjazmu, ponieważ młodzież sama wybrała w tym roku adresata. Uczniowie naszej szkoły są świadomi tego, że rok 2018 to rok wyjątkowy. Mieć możliwość w ten zupełnie niespotykany sposób uczcić 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości to dla nas wielki zaszczyt i ogromna przyjemność. Pomni minionych bohaterskich pokoleń oraz naszego patrona Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, pragniemy aktywnie pielęgnować uniwersalne wartości i młodzieńczy patriotyzm w teraźniejszości i przyszłości.

 

Uczniowie z Zespołu Szkół nr 4 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego we Włocławku własnoręcznie wykonali jedną z najdłuższych kartek świątecznych w Polsce. 30-metrowe bożonarodzeniowe życzenia przygotowane specjalnie dla Prezydenta młodzież wręczyła dziś osobiście Andrzejowi Dudzie.

W listopadzie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przed gmachem szkoły we Włocławku odbyła się uroczystość odsłonięcia „Masztu Niepodległości” i złożenia Kapsuły Czasu. Wydarzenie to Prezydent objął Patronatem Narodowym. Jak podkreślali uczniowie, przygotowana przez nich kartka jest wyrazem wdzięczności dla Andrzeja Dudy za włączenie się w szkolne obchody, ale także sposobem uczczenia narodowego jubileuszu. Na kartce znajdują się elementy nawiązujące do tej wyjątkowej rocznicy.

Niecodzienne życzenia uczniowie przygotowują już od kilku lat. Pierwsza wykonana przez nich pocztówka świąteczna miała 20 metrów długości i trafiła do Papieża Franciszka.

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,1225,30-metrow-zyczen-od-uczniow-z-wloclawka-dla-prezydenta.html

 

 

Podąrzaj Łukasz Dymkowski:

„Quia parvus error in principio magnus est in fine” - Mały błąd na początku dużym błędem jest na końcu.