Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego

8 września 2018 r. w Zespole Szkół nr 4 im. K. K. Baczyńskiego we Włocławku odbyło się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Patronat nad przedsięwzięciem sprawowała Para Prezydencka.
  Fragment powieści dotyczący szklanych domów czytali: Pani Poseł Joanna Borowiak, Pani Dyrektor Browaru „B” Lidia Piechocka- Witczak, bibliotekarka 11 filii Miejskiej Biblioteki Publicznej Pani Karina Lewandowska, dyrekcja -Pan Kazimierz Mendala i Pani Anna Hazy, nauczyciele, uczniowie i absolwenci.
  W latach poprzednich czytaliśmy: „Qvo vadis” Henryka Sienkiewicza oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
Podczas spotkania z powieścią przekonywaliśmy przede wszystkim młodzież, dlaczego warto czytać książki. Odpowiedzi na to pytanie udzielili pisarze w sentencjach zaprezentowanych na tle muzyki francuskiej. Młodzież i publiczność zapoznała się
z twórczością Stefana Żeromskiego, zaprezentowaną w wersji multimedialnej, obejrzała film pokazujący rozumienie patriotyzmu w przeszłości oraz współcześnie. Wysłuchała również wzruszających piosenek o charakterze patriotycznym. Nawiązywały one do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, połączone były  z obrazami malarskimi, wyświetlanymi na telebimie. Czytaniu „Przedwiośnia” towarzyszyła  muzyka klasyczna zagrana  na flecie i saksofonie.
   Spotkaniu z powieścią przyświecały słowa Kartezjusza: Czytanie książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów.”
W uroczystości wzięła udział licznie przybyła młodzież.
   Pani Poseł Joanna Borowiak pięknie podsumowała spotkanie z „Przedwiośniem”,  podkreślając fakt, że młodzi ludzie swoją obecnością pokazali, czym jest dla nich współczesny patriotyzm.
Przedsięwzięcie przygotowali: Elżbieta Pawłowska, Zofia Jędrzejewska i Krzysztof Kuligowski.
  Organizatorzy pięknie dziękują za udział w przedsięwzięciu zaproszonym gościom, czytającym nauczycielom, uczniom oraz absolwentom, również tym grającym, jak również publiczności składającej się z młodzieży z różnych klas.
Dziękujemy wszystkim nauczycielom za obecność na uroczystości oraz zainspirowanie uczniów do przybycia w sobotnie przedpołudnie do szkoły.