Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

wpis w: Aktualności | 0

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.Tegoroczne obchody tego święta połączyliśmy z obchodami Roku Wisławy Szymborskiej. Warto tutaj przypomnieć, że nasza szkoła bierze udział w projekcie „Mistrzyni Szymborska”.

Z tej okazji uczniowie naszej szkoły zmierzyli się z kilkoma wyzwaniami literackimi i  językowymi: wzięli udział w zabawie z łamańcami językowymi (jeśli jesteście ciekawi, kto poradził sobie najlepiej- obejrzyjcie filmik na szkolnym tik toku), robili wyklejanki inspirowane poezją W. Szymborskiej oraz tworzyli lepieje. Czym jest lepiej i jakie lepieje stworzyli uczniowie Baczyńskiego? Koniecznie zajrzyjcie na szkolne forum, gdzie umieściliśmy prace uczniów.

Na korytarzach Baczyńskiego zawisły też plakaty przypominające, jakich błędów należy się wystrzegać i jak dbać o o język ojczysty. Szkolna społeczność poznała też historię Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego i cele tego święta.

Uczniowie mieli też możliwość obejrzenia krótkiego wykładu profesora Jana Miodka „O co kaman” i wywiadu „Profesor Miodek lifestylowo o języku polskim”. Przekaz wykładowcy Uniwersytetu Wrocławskiego stał się punktem wyjścia do dyskusji o gwarze młodzieżowej, kulturze języka i mowie nienawiści.