„Szlachetne zdrowie…”- wywiad z Panią pielęgniarką

Szkolne Koło Dziennikarskie „Czwarte Pióro”
„Szlachetne zdrowie…”- wywiad z Panią pielęgniarką
​W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo uczniów „Baczyńskiego” przeprowadziliśmy rozmowę z Panią Iriną Wyrwą – naszą szkolną pielęgniarką.
Czwarte Pióro: Jak długo jest Pani pielęgniarką w naszej szkole?
Pani Irina: W IV Liceum ogólnokształcącym im. K.K. Baczyńskiego pracuję 5 lat i 3 miesiące.
Czw.P.: Na przestrzeni tych pięciu lat z jakimi problemami najczęściej zmagali się nasi uczniowie?
P.Irina: Przez te lata pracy pielęgniarskiej najczęściej spotykałam się z problemami zdrowotnymi uczniów, takimi jak nieleczone lub niedoleczone infekcje, z którymi uczniowie przychodzą do szkoły i zarażają kolegów i koleżanki oraz pracowników szkoły, bóle głowy, brzucha i inne, z powodu których uczniowie domagają się tabletek przeciwbólowych, dość często zdarzają się też potłuczenia, skręcenia, skaleczenia i inne urazy. Moi podopieczni również przychodzą do gabinetu z szeregiem problemów psychologicznych lub emocjonalnych, z którymi też staram się pomóc im najlepiej jak umiem lub pokierować gdzie trzeba.
Czw.P.: W jaki sposób możemy im zapobiegać i jak uczniowie mogą dbać o własne bezpieczeństwo?
P.Irina: Zapobieganie problemom, o których wspomniałam to przede wszystkim niedopuszczanie do rozwoju choroby oraz unikanie przychodzenia do szkoły podczas przeziębienia, żeby nie infekować pozostałych – tu rola zarówno uczniów, jak i rodziców. Należy również ubierać się stosownie do pogody, żeby nie marznąć i nie przegrzewać się. Z wszelkimi bólami sprawa jest bardziej złożona: z powodu przepisów nie zawszę mogę podać nawet zwykły paracetamol. Tu zastanowiłabym się nad przyczynami bólów głowy czy brzucha. Może są one spowodowane brakiem śniadania? A może to stres przed klasówką? A może to zupełnie inny problem, o którym nie ma z kim porozmawiać? Niezależnie od przyczyn problemów warto, aby każdy uczeń zadbał w miarę możliwości o własne bezpieczeństwo w sensie zdrowotnym. Jest to przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia – między innymi dbanie o właściwe odżywianie, właściwą ilość snu i aktywności fizycznej, higienę osobistą oraz, co ważne, dbanie o właściwe relacje międzyludzkie.
Czw.P.: W wielu szkołach panuje problem wiecznego niewyspania i zmęczenia. Uczniowie masowo piją napoje energetyzujące i niekiedy zasypiają na lekcjach. Jaki wpływ na zdrowie mają takie napoje i jak powinien wyglądać zdrowy sen nastolatka?
P.Irina: Higiena snu jest bardzo ważną kwestią w życiu każdego nastolatka. Przeciętny młody człowiek powinien kłaść się do łóżka około 22 i spać mniej więcej 7-8 godzin. Przed snem należy się wyciszyć, unikać komputera, telewizji itp., a rano zjeść porządne śniadanie i dopiero wyjść do szkoły. Picie, a zwłaszcza częste, tak zwanych „energetyków” nie jest na pewno zdrowe. Napoje te zawierają między innymi kofeinę – stymuluje ona organizm, ale przez krótki czas, co nie rozwiązuje problemu zmęczenia. Od napoi tego typu można się uzależnić, a to już poważny problem. Niektóre skutki uboczne picia „energetyków” to nadpobudliwość, nerwowość, stany lękowe, zaburzenia pamięci i koncentracji oraz problemy ze snem. Niszczą więc one zdrowie fizyczne i psychiczne nastolatka, dlatego nie ulegajcie wpływom reklam czy namowom kogokolwiek i zachowajcie zdrowy rozsądek!
Czw.P.: Czy niezjedzenie śniadania ma wpływ na nasze samopoczucie?
P.Irina: Oczywiście, że ma i to bardzo istotny wpływ, co podkreśliłam już wcześniej. I powtórzę raz jeszcze: pożywne, zdrowe śniadanie zjedzone rano bez pośpiechu oraz drugie śniadanie zjedzone w szkole ma korzystne znaczenie dla ucznia, bo wpływa na to, jak funkcjonuje on na lekcjach.
Czw.P.: Czerpie Pani przyjemność ze swojej pracy?
P.Irina: Jak najbardziej. Jestem zadowolona z pracy pielęgniarki szkolnej. Lubię swój zawód,tak jak dzieci i młodzież. Przebywanie wśród Was niekiedy mnie wyczerpuje, innymi słowy dajecie czasem „popalić”, jednak nie wyobrażam sobie, żebym mogła pracować poza szkołą, a zwłaszcza naszą szkołą!
Kochanowski w swojej fraszce mówi o tym, że zdrowie jest w życiu człowieka najważniejsze. Weźmy sobie te ponadczasowe słowa do serca i pamiętajmy o zdrowiu i bezpieczeństwie nie tylko swoim, ale także wszystkich dookoła nas. Pani Irinie Wyrwie serdecznie dziękujemy za możliwość przeprowadzenia wywiadu i za pomoc, jaką Pani okazuje nam – uczniom, gdy nasze zdrowie nie zawsze się do nas uśmiecha.
Podąrzaj Natalia Lewandowska:

Ostatnie wpisy