Dzień Grafika jako okazja do wspomnienia o Patronie Szkoły!

wpis w: Aktualności | 0

Dzień Grafika jako okazja do wspomnienia o Patronie Szkoły!
Sztuka Krzysztofa Kamila Baczyńskiego nie ograniczała się tylko do słów, bo poeta rysował od dziecka, projektował exlibrisy, ozdabiał elementami graficznymi swoje wiersze.
Gdyby nie wojna K. K. Baczyński prawdopodobnie byłby grafikiem, ponieważ po maturze w 1939 roku zamierzał rozpocząć studia na ASP w Warszawie. Wybuch wojny zniweczył jego plany. Ale talent plastyczny dawał o sobie znać na każdym kroku, dlatego projektował exlibrisy, robił skład drukarski swoich tomików wierszy, ilustrował swoje rękopiśmienne zbiorki, a w rękopisach bardzo dbał o liternictwo. Właśnie dziś w Dniu Grafika, którym nie dane było Baczyńskiemu zostać, proponujemy Wam wysłuchanie audycji (12 minut), która traktuje o twórczości plastycznej poety.
http://www.polskieradio.pl/8/3669/Artykul/1264550,Gdyby-nie-wojna-bylby-grafikiem-Nieznany-talent-Baczynskiego
Jednocześnie Dzień ten skłania do refleksji i przywodzi skojarzenia z K. K. Baczyńskim patronem IV LO we Włocławku. Można dziś internetowo poczytać wiersze patrona (co dnia inny utwór)

A otóż i macie wszystko.Byłem jak lipy szelest,na imię mi było Krzysztof,i jeszcze ciało – to tak niewiele.K.K….

Opublikowany przez Baczyński na co dzień Środa, 22 kwietnia 2020

bądź w cyfrowej bibliotece POLONA pooglądać rysunki i rękopisy K. K. Baczyńskiego (KaCh)
https://legalnakultura.pl/pl/czytelnia-kulturalna/wspolne-sprawy/news/1566,archiwum-krzysztofa-kamila-baczynskiego-dostepne-on-line
DROGI ÓSMOKLASISTO!
Jeżeli zastanawiasz się, którą szkołę wybrać, spójrz na „Baczyńskiego” przez pryzmat patrona. Społeczność IV LO skupiona wokół swojego patrona zawsze z dumą mówi: Jestem z „Baczyńskiego” (nosi to hasło na dobrowolnie przywdziewanych koszulkach) i z pełną świadomością z nim się utożsamia. Dla nas słowa: Jestem z „Baczyńskiego”! to nie tylko, że: jestem z liceum przy Kaliskiej 108. To także : jestem ze szkoły, która nosi imię wielkiego, genialnego poety i bohatera, powstańca roku 1944, żołnierza AK, który oddał młode, zaledwie dwudziestotrzyletnie życie w walce o wolną ojczyznę! Cała nasza społeczność na wszystkich uroczystościach szkolnych z dumą śpiewa hymn szkoły – wiersz K. K. Baczyńskiego pt. „Źródło” i zawsze chcemy wierzyć w słowa refrenu: „…a wszystko możesz spełnić, spełnić od nowa i począć…”. Zewnętrznym przejawem utożsamiania się z patronem są nie tylko koszulki czy bluzy z logo szkoły (jesteśmy pierwszym liceum we Włocławku, które z inicjatywy uczniowskiej wprowadziło swoistego rodzaju modę na taki rodzaj identyfikowania się ze swoją szkołą), ale także ciekawe gadżety.
W kalendarzu imprez szkolnych mamy styczniowe Święte Szkoły z okazji rocznicy urodzin K. K. Baczyńskiego (22.01.1921), a także wiosną Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji K. K. Baczyńskiego, do którego zgłasza się ponad 100 recytatorów.
W szkole jest Izba Pamięci Patrona, a w bibliotece szkolnej wydane w mniejszych lub większych tomikach wiersze Baczyńskiego oraz książki o jego życiu i twórczości, a także o powstaniu warszawskim.
My z „Baczyńskiego” czujemy się mocni naszym Patronem, łatwo nam się z nim utożsamić, bo był młody, kochał, podróżował, miał marzenia, wierzył w ideały i był wierny samemu sobie – umarł tak jak pisał, chociaż jak każdy młody człowiek apetyt na życie miał wielki!
K. K. Baczyński, któremu nie dane było zostać grafikiem sam stał się inspiracją dla grafików a swój wkład w uwspółcześnienie wizerunku naszego patrona ma nasz absolwent Dominik Cieślikiewicz (autor Baczyńskiego ze słuchawkami). Jeżeli chcesz poinspirować się patronem szkoły, dołącz do społeczności z „Baczyńskiego”, bo możemy robić to wspólnie. Czekamy na Ciebie!