Baczyński potrafi zaczarować…

wpis w: Aktualności | 0

22 stycznia 2018 r. był szczególnym dniem dla społeczności uczniowskiej Zespołu Szkół nr 4 im. K. K. Baczyńskiego. Świętowaliśmy 97 rocznicę urodzin utalentowanego poety pokolenia Kolumbów, pokolenia porażonych śmiercią, którzy jak „kamienie na szaniec” rzucali swoje młode życie w wir walki i ginęli za Ojczyznę. Baczyńskiego uważano za następcę Słowackiego. Byłby nim zapewne, gdyby nie śmierć w powstaniu warszawskim.

Młodzież miała okazję posłuchać programu poetycko- muzycznego, na który złożyły się utwory naszego patrona oraz muzyka klasyczna. Obejrzała również prezentację multimedialną, ukazującą w ciekawy, oryginalny sposób wybrane wątki z biografii poety. Następnie uczniowie uczestniczyli w różnych konkursach, odpowiadali na pytania dotyczące powstania warszawskiego, dopasowywali wiersze do tytułów. Mieli okazję wykazać się znajomością biografii twórcy, uczestniczyli w quizie muzycznym „Co nam w pamięci gra”, odpowiadali na pytania związane z hymnem szkoły. Utalentowana młodzież tworzyła portret poety. Jej prace zaowocowały ciekawymi wizerunkami artysty.

Najwięcej punktów we wszystkich konkursach uzyskała klasa II b LO i w nagrodę otrzymała kosz słodyczy. Najlepsi recytatorzy, którzy uczestniczyli w Szkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji K. K. Baczyńskiego, zostali obdarowani książkami.

Młodzież z godnością i w skupieniu wysłuchała poezji naszego patrona , informacji o jego życiu i twórczości oraz wspaniale się bawiła, uczestnicząc w różnych konkursach.

Zimowy, styczniowy dzień dostarczył wielu przeżyć uczniom i nauczycielom. Był on okazją do uświadomienia sobie prawdy, że poezja wielkiego poety jest ciągle aktualna, a piękne słowa zawarte w wierszu „Źródło” -Bo kochać to znaczy tworzyć”, mogą być mottem przewodnim w życiu młodych ludzi; natomiast ich twórca wzorem do naśladowania. Święto Szkoły to święto radości i młodości.

Uroczystość przygotował przedmiotowy zespół humanistów.