Przygoda z Teatrem uczniów „Baczyńskiego”

wpis w: Kultura | 0

„Teatr jest tak nieodzowny jak szkoła…” Słowa Stefana Jaracza są aktualne do dziś. Doceniają je nauczyciele i uczniowie z IV Liceum im. K. K. Baczyńskiego we Włocławku.

Edukacja teatralna wpisana została w program nauczania klas  „Baczyńskiego” o profilu teatralnym. Jest ona zespołem działań mających na celu kształtowanie humanistycznej, otwartej postawy wobec siebie, innych ludzi i otaczającej rzeczywistości.

Teatr zmusza widza do aktywności intelektualnej i pozwala na samodzielną, indywidualną interpretację sztuki.  Młodzi ludzie identyfikują się  z bohaterami, odczuwają ich radości i smutki, uczą się odróżniać dobro od zła.

Uczniowie na zajęciach poznawali różne rodzaje teatrów, zgłębiali „ABC” teatru, podziwiali spektakle, zwiedzili Włocławski Teatr Impresaryjny, uczestniczyli w warsztatach teatralnych.

Podsumowaniem działań w ramach edukacji teatralnej były spektakle przygotowane pod kierunkiem polonistek: Doroty Józwiak i Elżbiety Pawłowskiej: „Mimo wszystko” oraz  „Naprawdę jacy jesteśmy, nie wie nikt..” .Przedstawienia zostały nagrodzone na Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych: II nagrodą sztuka „Mimo wszystko”, III nagrodą „Naprawdę jacy jesteśmy…” Wyróżnienia otrzymały: Natalia Mazurowicz i Maja Kaczyńska.

Udział młodych ludzi w spektaklu daje możliwość rozwoju uczuć w sferze emocjonalnej, poznawczej, edukacyjnej i wychowawczej; podnosi poczucie własnej wartości, uczy współpracy w grupie.